" /> Yabancı Para Alacağı Yönünden Dava ve İcra Takipleri
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Yabancı Para Alacağı Yönünden Dava ve İcra Takipleri

 

Yabancı Para Alacağı Yönünden Dava ve İcra Takipleri hakkında akla gelen tüm soruları yazımızda cevaplamaya çalıştık.

 

Yabancı Para Alacağım İçin Türkiye’de Dava/İcra Takibi Açabilir miyim?

 

Eğer yabancı para üzerinden bir alacağınız var ise TC Mahkemeleri ve İcra Müdürlüklerinde dava ve takip açabilirsiniz.

 

Borçlar Kanuna göre alacaklı olarak, yabancı para cinsinden alacağınızı aynen veya TL olarak istemek konusunda seçimlik hakkınız bulunmaktadır. Diğer bir ifade ile, dava ile ileri süreceğiniz talebi, yabancı para olarak veya TL karşılığı olarak oluşturabilirsiniz.

 

Dava Harçlarını Yabancı Para Üzerinden mi Ödeyeceğim?

 

Dava harç ve masraflarını, açıldığı günün Merkez Bankası Döviz Kurlarından Efektif Satış kuruna göre TL’na çevirmeniz gerekmektedir. O tarih itibari ile TL karşılığı üzerinden dava harcı hesaplanacaktır. Dava sonucuna göre bakiye bir harç oluşur ise, bu farkı Mahkeme sizden tamamlamanızı isteyecektir.

 

Yabancı Para Alacağım İçin Ne Faizi İsteyebilirim?

 

Eğer alacağınız bir sözleşmeye dayanıyorsa; sözleşmede daha yüksek akdi veya gecikme faizi kararlaştırılmadığı hallerde, yabancı para borcunun faizinde Devlet Bankalarının o yabancı para ile açılmış bir yıl vadeli mevduat hesabına ödediği en yüksek faiz oranı uygulanır. Siz de talebinizi buna uygun oluşturmalısınız.

 

Dava Sonunda Alacağımı Yabancı Para Olarak Alabilir miyim?

 

Yabancı Para Alacağı Yönünden Dava ve İcra Takipleri

Dava başlangıcında bu yöndeki talebinizi nasıl kurduğunuz çok önemlidir. TL dışında başka bir para birimiyle belirlenmiş ve sözleşmede aynen ödeme ya da bu anlama gelen bir ifade de bulunmadıkça, borcun ödeme gününde ödenmemesi üzerine alacaklı, bu alacağının aynen veya vade ya da fiili ödeme günündeki rayiç üzerinden TL ile ödenmesini isteyebilir. Kanunda bu husus bu şekilde açıkça belirtilmiştir.

 

Yabancı para türünden alacağınız var ise, dava açılış esnasındaki talebiniz ile dava sonuna kadar bağlı olacağınız için, bu konuda uzman bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz. Oldukça teknik ve hukuki bilgi gerektiren bu konuda, daha sonra maddi kayıp yaşamamak için avukat hizmeti almak önemlidir. Başlangıçta masraflı olduğunu düşünseniz de sürecin hızlı ve sorunsuz işlemesi neticesinde kazancınız daha büyük olacaktır.

 

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.