" /> Tek Celsede Boşanma
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Tek Celsede Boşanma

Tek Celsede Boşanma hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tek Celsede Boşanma Ne Demektir?

Tek Celsede Boşanma

Bu ifade; boşanma davası açıldıktan sonra, ilk duruşmada tarafların boşanmalarına karar verilmesi anlamına gelir.

Ancak bu durum sadece Anlaşmalı Boşanma hallerinde mümkün olacaktır. Zira Çekişmeli Boşanma Davalarında, tarafların karşılıklı iddiaları olduğu i̇çin ve boşanma ve diğer hususlarda anlaşamadıkları i̇çin birden fazla duruşma yapılması gerekmektedir.

Boşanma Gerekçeleri Nelerdir?

Bunun için tarafların iradelerinin boşanma ve boşanmanın maddi ve velayete ilişkin hükümlerinde uyuşması gerekmektedir.

Bu nedenle, boşanma ve boşanmanın sonuçları üzerinde taraflar anlaşmaya varmış ise, boşanma gerekçesinin ne olduğunun önemi yoktur.

Ne Kadar Sürer?

Kural olarak bu süreç, davanın açılmasını başlangıç boşanmanın kesinleşmesini bitiş kabul edersek, en fazla 2 ayda sonuçlanır. Ancak bu süre, mahkemelerin yoğunluğuna, tarafların varsa özel durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

Tek Celsede Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çekişmeli bir boşanma var ise tek celsede sonuçlanmasının mümkün olmayacağını söylemiş idik. Anlaşmalı olarak boşanmak i̇çin de dilekçeden ziyade tarafların protokolü hazırlaması gerekmektedir. Bu protokolü taraflar birlikte imzalar ve karşılıklı boşanmak istediklerini kabul ederler. Bunun dışında, var ise çocukların velayeti, nafakası ile ilgili konularda, karşılıklı tazminat talepleri var ise bu konularda anlaşmaya varmış olduklarını açık ifadelerle bildirmelidirler.

Bu protokol hazır olduktan sonra, bunu bir dilekçe ekinde mahkemeye sunmak yeterli olacaktır. Dilekçede muhakkak tarafların açık kimlik ve adres bilgileri, evlilik ile ilgili bilgiler ve boşanma talepleri bulunmalıdır.

Çekişmeli Boşanma Tek Celsede Biter Mi?

Çekişmeli olarak açılan bir boşanma davasında, karşı taraf boşanmayı kabul edip çekişmekten vazgeçebilir. Eğer taraflar duruşma öncesi boşanma ve diğer sonuçları hakkında anlaşmaya varır ve bununla ilgili bir protokol düzenleyip mahkemeye sunarlar ise, dava anlaşmalı boşanma davasına döneceğinden bir duruşmada neticelenir.

Avukatsız Boşanılır Mı?

Avukatsız boşanmak konusunda bir engel yoktur. Lakin, sorunsuz ve hızlı neticelenmesi i̇çin ve sonrasında daha büyük ve telafisi mümkün olmayan zararlara maruz kalmamak i̇çin bir Aile Hukuku Avukatı  veya Anlaşmalı Boşanma Avukatı ile anlaşmak yararınıza olacaktır.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.