" /> Yurt Dışından Para Getirme
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Yurt Dışından Para Getirme

Yurt Dışından Para Getirme nasıl olur, ne kadar vergi ödenir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

Yurtdışından Para Getirme Ne Demektir?

 

Yurt dışında yaşayan TC vatandaşlarının, mal varlıklarını Türkiye’ye getirerek, burada serbestçe tasarruf edebilmeleri anlamına gelmektedir.

 

Yurtdışından Getirilen Mal Varlığı Neleri Kapsar?

 

Yurt Dışından Para Getirme

Yurt Dışından Para Getirme tanımında geçen mal varlığı (para) ifadesinden; para, döviz, altın ve menkul kıymetleri anlamalıyız. Taşınmazlarla ilgili düzenleme daha farklıdır.

 

 

Yurtdışından Para Nasıl Getirilir?

 

Burada önemli olan yurt dışında edinilen mal varlığının Türkiye’ye girişinin yasal yollardan yapılması ve ülke sınırları içinde başkaca bir soru veya soruna maruz kalınmadan serbestçe tasarruf edilmesidir.

 

Bunun yolu, Türkiye’ye sokulacak paranın vergisini ödemektir.

 

Yurtdışından Para Getirme Vergisi Ne Kadardır?

 

Yurtdışında edinilen malların Türkiye’ye getirilmesi amacıyla yıllar içinde birçok düzenlemeler yapılmıştır. Bu mallardan alınan verginin indirilmesi veya kaldırılmasına da halk arasında “Varlık Barışı” denmektedir.

 

2018 yılı içinde yapılan son düzenlemede iki kademeli bir düzenleme yapılmıştır.

 

Buna göre yurt dışında mal varlığı olan TC vatandaşları, Türkiye’de bankalar veya aracı kurumlar vasıtası ile bunu ülkeye sokabilecektir. Bu işlemleri Temmuz 2018 sonuna kadar yapan vatandaşlardan hiç vergi tahsil edilmedi.

 

Fakat bu işlemi 2018 yılının Kasım ayı sonuna kadar yapanlar, beyan edilen rakam üzerinden %2 vergi ödeyeceklerdir.

 

Yurtdışından Getirilen Paranın Vergilendirilmesi Nasıl Yapılacak?

 

Bunun i̇çin öncelikle Türkiye’de parayı yatıracağınız banka veya aracı kurumla iletişime geçmenizi öneriyoruz. Bu bankaya para transferi yapıldıktan sonra ya da yapılacağı beyan edildikten sonra, banka sizin i̇çin bir beyan formu düzenleyerek kendi vergi dairesine sunacaktır. Ve bankaya transfer edilen paranın %2’sini keserek, vergi dairesine yatıracaktır.

 

Bu işlem neticesinde paranızı serbestçe harcamanız mümkündür. Elbette bankaların kendi işleyişlerinden kaynaklanacak masraf ve ücretleri buna dahil değildir.

 

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.