" /> Arabulucuya Başvurmadan İşe İade Davası Açılır mı?
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Arabulucuya Başvurmadan İşe İade Davası Açılır mı?

Arabulucuya Başvurmadan İşe İade Davası Açılır mı? Bu soruya bugünlerde sık sık rastlıyoruz. İşe İade Davası ve Arabuluculuk başlıklı yazımızda; işe iade davası açmadan önce başvurulması gereken zorunlu arabuluculuk aşaması ile ilgili gerekli bilgiler verilmişti. Bu yazıda; arabulucu aşaması atlanarak İşe İade Davası açılması halinde hukuken neler olabileceğini inceleyeceğiz.

Arabulucuya Başvurmadan İşe İade Davası Açılır mı?

Arabulucuya Başvurmadan Dava Açarsam Ne Olur?

Kural olarak dava açmadan önce arabulucuya başvurmanın zorunlu olduğunu daha önceki yazılarımızda sıklıkla dile getirdik.

İşe İade Davasında Arabuluculuk dava şartıdır. Eğer arabulucuya başvurmaksızın dava açılmış ise mahkeme bunu re’sen gözetir ve dava şartı yokluğundan davayı usulden reddeder.

Bu Halde Dava Açma Hakkı Tamamen Ortadan Kalkar mı?

Hayır. Belli kurallar dahilinde dava hakkınız ortadan kalkmayacaktır. Bunun i̇çin süreci dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Şöyle ki; mahkeme tarafından verilen bu ret kararı kesinleştikten (gerekçeli kararın tebliğinden itibaren taraflar 2 hafta içinde İstinaf kanun yoluna başvurmazsa kesinleşir) ve bu kesinleşmiş kararın tarafınıza tebliğini izleyen 2 hafta içinde arabulucuya başvurmanız gerekmektedir.

Bu halde süreç başa sarılmış olacak ve zamandan başka bir şey kaybetmemiş olacaksınız. Ancak elbette bu süreçler burada yazıldığı gibi bir çırpıda geçmeyecektir. Her ne kadar dava açma şansı ortadan kalkmamış olsa da büyük bir zaman kaybı yaşanmış olacaktır.

Süresinde Arabulucuya Başvurulmaz ise de Aynı Hak Tanınır mı?

Kesinlikle hayır. İş sözleşmenizin sonlandığı veya sonlandırılacağı bilgisi tarafınıza ulaştığı andan itibaren 1 ay içerisinde arabulucuya işe iade talebi ile başvurmak zorunludur. Bu sürenin geçmesi halinde dava açma hakkınız, hak düşürücü süreye uğrar ve bir daha bu konu ile ilgili dava açamazsınız. Ancak kıdem ve diğer işçilik alacaklarınız i̇çin açabileceğiniz dava haklarınız bundan etkilenmez.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.