" /> İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Cezai Sorumluluğu
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Cezai Sorumluluğu

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Cezai Sorumluluğu Ne Anlama Gelir?

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Cezai Sorumluluğu; iş kazasının Türk Ceza Kanunu kapsamında bir suç oluşturması halinde, kazadan sorumlu olan kişilerin alacağı cezalar ya da ceza alıp almayacağı anlamına gelmektedir.

 

Daha basit ifade edilir ise, ölümlü veya yaralanmalı iş kazalarında, savcılık tarafından bir ceza soruşturması başlatılır. Meydana gelen kazanın oluşumu, kazadan kimlerin sorumlu olduğu tespit edilir. Bu tespit de konusunda uzman bilirkişiler vasıtası ile yapılır. Yapılan bu incelemeler ve soruşturma sonlandıktan sonra savcı sorumlu oldukları tespit edilen kişiler hakkında iddianame düzenleyerek ceza davası açar, sorumlu olmadığını tespit ettiği kişiler için de takipsizlik kararı verir.

 

Ceza davası açıldıktan sonra, suçun niteliğine göre, Asliye veya Ağır Ceza Mahkemelerinde sorumlu bulunan sanıkların ceza yargılaması yapılır.

 

Bu yargılamada çok büyük oranda işveren ve İSG uzmanı sanık olurlar.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Hangi Suçlarla Yargılanabilirler?

 

İş kazası, çalışan birinin yaralanması veya ölmesi ile oluştuğundan, suç olarak da vücut bütünlüğüne karşı işlenen suçlar oluşur. Bunlar, yaralanma halinde Yaralama, ölüm halinde de Adam Öldürme Suçlarıdır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının Yargılanacağı Suçların Cezaları Nedir?

 

Suçlara ilişkin ceza tayini hakim tarafından yapılır. Kanunda sadece o suça ilişkin alt ve üst sınırlar belirlenmiştir. Hakimin ne kadar ceza vereceğini etkileyen kriterler şunlardır; sanıkların kusur dereceleri, suçun kasten mi ya da taksirle mi işlendiği, kaç çalışanın zarar gördüğü, yaralanmalarda yaralanmanın derecesi.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Hapse Girer mi?

 

Her ne kadar bunun aksi düşünülse de, İSG uzmanlarının hapse girmesi kuvvetle  muhtemeldir. İlk ve yaralanma ile neticelenmiş olan kazalar açısından olmasa da, birden fazla kereler meydana gelen ve ölümle sonuçlanan veya birden fazla çalışanın ölümü ile sonuçlanan kazalarda hapis cezası riski yüksektir.

 

Bu nedenle, iş kazası nedeni ile polis veya savcı tarafından ifade alınmadan önce muhakkak uzman bir avukata başvurmanızı tavsiye ediyoruz. İlk vereceğiniz ifade tüm süreci etkileyeceğinden, gerekli özeni göstermeniz ve hukuki destek almanız çok önemlidir. Aksi halde tüm hayatınızı ve ailenizi olumsuz etkileyebilecek olumsuz sonuçların doğması muhtemeldir.

 

Aynı İş Yerinde Birden Fazla Kaza Olursa Ceza Artar mı?

 

Türk Ceza Kanunu kapsamında tekerrür hallerinde cezaların arttırılacağı ve infazı ertelenmiş suçların derhal infaz edileceği kabul edilmiştir.

 

Buna göre, aynı işyerinde belirli aralıklarla birden fazla iş kazası olması ve bunun aynı suç kapsamında olması ve İSG uzmanı olarak sizin de sorumlu olduğunuza karar verilmesi durumlarında, verilecek ceza arttırılacaktır. Bununla birlikte de, eğer önce verilen ceza ertelenmişse, onun da infaz edilmesine, eğer önceki ceza için Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’na (HAGB) karar verilmişse de, o hükmün açıklanmasına karar verilir.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.