" /> Vatandaşlıktan Çıkanların Emekli Maaşı Alma Hakkı
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Vatandaşlıktan Çıkanların Emekli Maaşı Alma Hakkı

 

Vatandaşlıktan çıkanlarım emekli maaşı alma hakkının olup olmadığı bu konuda en merak edilenlerin başında gelir. Biz de bu yazımızda, güncel mevzuata uygun bir şekilde bu sorunun cevabını vereceğiz.

 

Vatandaşlıktan Çıkanların Emekli Maaşı Alma Hakkı Var Mıdır?

 

Vatandaşlıktan çıkmanın hangi şartlarda mümkün olduğunu ve bunun için neler yapılması gerektiğini; Çifte Vatandaşlık Alabilmek İçin Vatandaşlıktan Çıkma başlıklı yazımızda incelemiştik.

Şimdi, vatandaşlıktan çıkanların emekli maaşı alma hakkı var mıdır yok mudur,  bu sorunun cevabını arayacağız.

 

Bu sorunun cevabı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun (TVK) 28. maddesinde genel sınırları ile verilmiştir. Bu maddeye göre; bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler, denmektedir. Diğer bir ifade ile vatandaşlıktan çıkmak, kişilerin TC vatandaşı iken kazanmış oldukları sosyal güvenlik haklarını etkilemez. Fakat vatandaşlıktan çıkma hali ile ilgili tabii oldukları kanunda bir düzenleme var ise o düzenleme uygulanır.

 

O zaman TC vatandaşlarının tabii oldukları sosyal güvenlik kanunlarına göre ayrı ayrı açıklamakta fayda vardır.

 

Emekli Sandığından Emekli Olanlar Vatandaşlıktan Çıktıktan Sonra Maaş Almaya Devam Edebilirler mi?

 

Bu sorunun cevabını verebilmek için, ilgili kişinin ne zaman memur olduğuna bakmak gerekecektir. Buna göre 01.01.2008 tarihinde önce devlet memuru olanlar ve memur emeklisi olanlar hakkındaki uygulama, bu tarihten sonraki memur ve emekli olanlardan farklıdır. Şöyle ki;

 

Eğer,  01.01.2008 tarihinde önce devlet memuru veya emekli olunmuşsa,  bu kişiler 5434 sayılı kanuna tabii olacaklardır. Bu kanunda da emekli maaşı alma koşullarından biri Tc vatandaşı olmaktır.

Bu kapsamdaki memur emeklileri vatandaşlıkları ile birlikte emekli maaşlarını da kaybedeceklerdir. Fakat, tekrar vatandaş olurlarsa almaya devam edebileceklerdir. (çifte vatandaşlık halleri de dahil)

 

Eğer, 01.01.2008 tarihinden sonra devlet memuru olunmuş ise, bu kişiler 5510 sayılı kanuna tabii olacaktır. Böylelikle de, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile aynı hükümler uygulanacaktır.

 

SSK ve Bağ-Kur’dan Emekli Olanlar Vatandaşlıktan Çıktıktan Sonra Maaş Almaya Devam Edebilirler mi?

Bu sorunun cevabı herhangi bir istisna olmaksızın evettir. SSK’dan, Bağ-Kur’dan ve hatta 01.01.2008 tarihinden sonra devlet memuru olanlar, TC vatandaşlığından çıksalar dahi emekli maaşlarını alabilir ya da emekli olmak için başvurabilirler.

 

Bu Başvuruları Benim İçin Avukatım Yapabilir mi?

 

Evet yapabilir. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ise, yazılarımızda verdiğimiz bilgiler geneldir. Her kişinin durumu kendine özeldir. Sadece internet ortamından edinilen bilgilerle hareket edilmemelidir. Muhakkak bu konuda uzman bir avukattan hizmet alınarak bu süreçlerin herhangi bir hak kaybı olmadan tamamlanması hedeflenmelidir.

 

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.