" /> Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır? Merak ediyorsanız, ayrıntılı ve basit bir şekilde ele aldığımız hesaplama yöntemine ilişkin bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Fazla Mesai Nedir?

İş Kanunu kapsamında belirlenmiş şartlarda haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak adlandırılır. Buna göre işçinin çalışma süresi haftalık 45 saat olarak tespit edilmiştir. Aksi kararlaştırılmamışsa 45 saatlik bu çalışma süresi, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit bir şekilde bölünerek uygulanır. Normal şartlar altında, yani haftanın 6 günü çalışma yapılan iş yerlerinde günlük çalışma süresi, 7.5 saattir.

 

İşte bu 7,5 saati aşan her 1 saat fazla çalışma olarak kabul edilir.

 

Fazla Mesai Ücreti Nedir?

 

Fazla mesai ücreti, yapılan her 1 saat fazla mesai için, normal ücretin %50 zamlı olarak hesaplanması ile bulunan ücrettir.

 

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Bu ücreti hesaplayabilmek için öncelikle kaç saat fazla mesai yapıldığını belirlemek gerekir. Bu fazla çalışmaya ilişkin ücreti eğer ay sonunda işçiye ödenmemişse, iş sözleşmesinin sona erdiği gün işçiye toplu olarak ödenmelidir.

 

Bu hesaplamaya esas alınacak ücret; günlük net ücrettir.

 

Günlük Net Ücret

 

Net ücretin ne olduğu bordrolardan tespit edilebilir. Bunun dışında işçiye ödenen ücret net ücretidir. Aylık net ücretin 30’a bölünmesiyle de günlük net ücret bulunur.

 

Eğer net ücretinizi bilmiyor, brüt ücretinizi biliyorsanız; brüt ücretinizi “0,71491” sayısı ile çarpmalısınız. Ortaya çıkan rakam sizin net ücretinizdir.

 

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama Örneği

 

Aylık 4000TL net ücreti olan bir işçinin 4 yıl süren çalışma hayatı boyunca toplam 200 saat fazla mesai yaptığını düşünelim.

 

Buna göre;

 

Günlük net ücreti: 4000/30=133,33TL

 

FORMÜL : Günlük Net Ücret / 7,5×1.5 x FM saati

ÇÖZÜM : 133,33 / 7,5 x 1,5 x 200 = 5333TL Fazla Mesai̇ Ücreti̇

 

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Alınır?

 

İş sözleşmesi devam ederken veya sona erdiğinde de, işvereninizden bu ücretinizi dava yolu ile talep edebilme şansınız vardır. Bunun için bir avukata danışmanızda her zaman fayda vardır.

 

Pazar Mesaisi Nasıl Hesaplanır?

 

İş kanunu uyarınca çalışma günleri haftanın 6 günüdür. 6 gün çalışan işçinin 1 gün tatil yapması kanun gereğidir. Hafta tatili olarak kabul edilen bugün genelde Pazar günüdür. Ancak haftanın diğer günleri de iş yeri kuralına göre hafta tatili günü olarak belirlenebilir.

 

Hafta tatilinin hangi gün olduğunun bir önemi yoktur. Eğer işçi hafta tatilinde çalıştı ise, günlük net ücretinin 2,5 katına hak kazanır.

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA

 

Burada yaptığımız hesaplamalar genel bilgi mahiyetindedir. Her işçinin durumu kendisine özeldir ve ayrı ayrı durumuna uygun hesaplama yapılmalıdır. Bu nedenle hesabınızı muhakkak işinde uzman bir avukata veya muhasebeciye yaptırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.