" /> Tüketici Şikayet Sitelerinde Cevap Yayınlatmak
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Tüketici Şikayet Sitelerinde Cevap Yayınlatmak

Tüketici Şikayet Sitelerinde Cevap Yayınlatmak mümkün müdür, değil midir, tarafımıza ulaşan sorulardan biridir. Bu yazımızda bu konu hakkında bilgilerimizi paylaşmak istedik.

Tüketici Şikayet Siteleri Nedir?

Bu siteler, çoğunluğunda bilgisi dahilinde olduğu üzere, mal veya hizmet alan tüketicilerin, aldıkları şirketlerle ilgili görüşlerini paylaştıkları bir ortamdır. Bu görüşler çoğunlukla şikayet içeriklidir.

Aldığı mal veya hizmetten memnun kalmayan veya ayıplı olan veya başka bir sebeple sorun yaşayan tüketicilerin, şikayetlerinin içeriklerini paylaştığı bu sitelerde, açıkça hangi şirketi şikayet ettikleri bilgisini paylaşmaktadırlar. Ancak bu paylaşma açıklığı tüketici i̇çin zorunlu tutulmamıştır.

Yaşanan Sorun Çözülmezse mi Şikayet Sitesine Yazılabilir?

Böyle bir ön koşul yoktur. Aldığınız mal veya hizmetle ilgili yaşadığınız problemle ilgili, ister şirkete başvurmuş olun, ister Tüketici Hakem Heyetine veya mahkemeye başvurmuş olun, ya da bunlardan hiçbirini yapmamış olun, yine de şikayetinizi yazabilirsiniz.

Tüketici Şikayet Sitelerinde Cevap Yayınlatmak


Şikayet Edilen Şirket Şikayete Cevap Verebilir mi?

Tüketici şikayet siteleri, genel olarak ekonomik olarak güçsüz durumda olan tüketicilerin şikayetlerini duyurabilmeleri amacı ile kurulmuştur.

Ancak bunun yanında, sitedeki şikayetleri takip ederek müşterilerini memnun eden ve sorununu çözen şirketler de bulunmaktadır.

Bununla birlikte, ilgili şirketin hakkında yazılan bir şikayet ile ilgili cevap yazmak istemesi karşısında cevap hizmeti, tüketicilere sunulan şikayet hakkı gibi ücretsiz olmamakta, şirketlerden üyelik aidatı talep edilmektedir.

Bu talebin hak arama hürriyetine ve hakkaniyete uygun olmadığı yönünde de yargı kararları mevcuttur.

Şirketlerin bu konuda bir desteğe ihtiyaç duymaları halinde konu ile ilgili uzman bir avukattan destek almalarını tavsiye ederiz.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.