" /> Trafik Kazasında Ehliyetsiz Olmanın Hukuki Sonuçları
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Trafik Kazasında Ehliyetsiz Olmanın Hukuki Sonuçları

Trafik Kazasında Ehliyetsiz Olmanın Hukuki Sonuçları hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ehliyetsiz Olmak Ne Anlama Gelir?

Araç kullanma izni olarak verilen ehliyetin, herhangi bir kaza anında “olmaması” büyük önem taşımakta ve hukuki sonuçlar doğurmaktadır.

Ehliyetsiz olmak, o esnada fiziken ehliyetin olmaması anlamına gelmez. El konulmuşsa, henüz alınmamışsa veya kullanılan aracın türüne uygun ehliyet değilse, sürücünün ehliyetsiz olduğu kabul edilir.

Ehliyetsiz Sürücü Kaza Yaparsa Kusur Kayıtsız Şartsız Onda mı Kabul Edilir?

Hayır kabul edilmez. Ehliyetsiz sürücünün kazanın oluşundaki kusuru önemlidir. Eğer ehliyetsiz sürücünün ehliyetsiz oluşunun kazanın oluşumunda herhangi bir etkisi yok ise kusursuz sayılır.

Diğer taraftan ehliyetsiz sürücü kusurlu da olabilir. Bunun belirlenmesi i̇çin trafik tutanağının ve daha sonra yapılacak bilirkişi incelemesinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Zira tarafların kusur oranlarının önemi, kazanın maddi sonuçları açısından oldukça önemlidir.

Ehliyetsiz Sürücü Kusursuz Olsa da Ona Sigorta Rücu Edebilir mi?

Ehliyetsiz sürücünün sebep verdiği zararları sigortası öder fakat sürücüye sadece kusuru oranında rücu edebilir.

Eğer sürücünün kusursuz olduğu ortaya çıkmışsa, sadece ehliyetsiz olduğu i̇çin sürücüye rücu edilemez.

Trafik Kazasında Ehliyetsiz Olmanın Hukuki Sonuçları


Ehliyetsiz Sürücü Kazada Kusursuz Olsa da Cezalandırılır mı?

Tazminat sorumluluğu dışında, ehliyetsiz sürücüye ve aracını ehliyetsiz sürücüye teslim eden ruhsat sahibine trafik para cezası verilir.

Bunun dışında eğer koşulları ve kusuru var ise, ceza davası da söz konusu olabilir.

Ehliyetsiz Sürücü Kazaya Karışırsa Ne Yapmalıdır?

Trafik Kazasında Ehliyetsiz Olmanın Hukuki Sonuçları beklenenden daha farklı hatta olumsuz olabilir. Bu nedenle bizim tavsiyemiz vakit kaybetmeden avukat desteği almasıdır. Çünkü kaza oluş anı bilhassa delillerin en çok gerçeğe yakın halidir. Bu durum ne kadar doğru bir şekilde tutanaklara yansırsa ilerleyen hukuki süreçlerde de o kadar hakkaniyete uygun sonuçlar alınır.

Trafik kazası sonrası danışma şirketleri de taraflara ulaşmakta ve süreci yönetmek istemektedirler. Bizim tavsiyemiz, bu tarz şirketler yerine, uzman bir avukattan destek alınmasıdır.

Sürecin başında yapılacak bir hata veya bir eksiklik tüm sonuçları istenmeyen şekilde olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kimsenin böyle bir risk almaması gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.