" /> Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması
info@diclelaw.com 0 232 332 19 10

Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

 

Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması hakkında açıklayıcı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması hallerini açıklamadan önce Mavi Kart Nedir? başlıklı yazımızda belirttiğimiz üzere mavi kart alabilmek i̇çin, TC vatandaşlığından izinle çıkmış olmak ve doğumla Türk vatandaşlığını kazanmış olmak gerekmektedir.

 

Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Ancak burada yabancı ülkede doğmuş olan vatandaşlarımız karışıklık yaşamakta, vatandaşlık tespiti konusunda çelişkiye düşmektedir.

 

​Doğumla kazanılan Türk vatandaşlığı ifadesi; sadece Türkiye’de doğanları kastetmez.

 

Doğumla Türk vatandaşlığı; soy bağı veya doğum yeri esasına göre kendiliğinden kazanılır ve doğum anından itibaren hüküm ifade eder.

 

Soy bağı ile kazanılan vatandaşlık, çocuğun doğumu anında soy bağı ile bağlı bulunduğu Türk vatandaşı ana veya babanın vatandaşlığını kazanmasını ifade eder.

 

Soy bağı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında; ana veya babadan yalnız birinin, doğum anında Türk vatandaşı olması yeterli olup diğerinin yabancı bir devlet vatandaşı olması Türk vatandaşlığının kazanılmasına engel teşkil etmez.

 

Diğer bir ifade ile; Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşı kabul edilmektedir.

Av. Dicle Arar

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.